FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Wymiana oleju
  • Witam,tak czytam te wszystkie wypowiedzi na temat zużywania się oleju w silniku i jego ewentualnemu uzupełnianiu i jestem przerażony trochę,gdyż w moim ostatnim samochodzie który użytkowałem przez okres prawie 13 lat ani razu nie było potrzeby dolewania i uzupełniania oleju i kontrola zarówno stanu oleju na bagniecie pomiaru była zawsze powyżej minimum i kontrolka stanu oleju na kokpicie zegarowym pokazywała zawsze stan olej okey !,może że miałem silnik wolnossący,a nie z turbodoładowaniem,a może że silnik od nowości był dobrze dotarty,a może że zawsze wymieniałem systematycznie olej co ok.15-18 tyś i zawsze na olej syntetyczny ELF 5W30.
    Powodów może być dużo,ale sprawa dolewania,czy uzupełniania oleju do silnika nie była sprawą priorytetową.
    Pozdrawiam !!!
    * RAPID LIFTBACK * 1,2 TSI * 86 KM * MY15 * AMBITION MAX * BEŻ CAPPUCINO *31 450 * RYBNIK *
  • Są dwa
    rodzaje smarowania silnika, mokra miska olejowa oraz sucha. Podczas jazdy na
    zakrętach (styl sportowo), olej przemieszcza się i powoduje to słabsze
    smarowanie silnika (miska mokra). Teoretycznie morze się zapalić lampka oleju tyle,
    że nikt z nas nie jeździ na torze i nie osiąga takich sił odśrodkowych. Dlatego lampka niema prawa się
    zaświecić.

    Dlatego
    wymyślono silnik z suchą miską olejową, ten układ ma zapewnić optymalne
    smarowanie na zakrętach.  



    http://www.wykop.pl/ramka/915207/sucha-miska-olejowa-jak-to-dziala/

    LB 1.6 TDI 105KM CAYC
  • W Rapidzie zastosowano układ mokrej miski olejowej. W dolnej części silnika, pod wałem korbowym jest miska olejowa. W najniższym możliwym miejscu jest pompa olejowa. Przy normalnym poziomie oleju wg miarki min-max nie ma prawa w trakcie codziennego użytkowania olej przelać się na bok na tyle, by "odsłonić" pompę olejową, a ta zassała powietrze. 
    Dla nas (no i dla silnika) ważne jest sprawdzanie poziomu oleju wg wskazań na miarce. Przy regularnej kontroli - nie powinniśmy otrzymać nawet chwilowy sygnał lampki smarowania. Jeżeli się zapali - jest to ważny sygnał do szczegółowej kontroli układu smarowania i zlokalizowania przyczyny zapalenia się lampki. Zapalenie się lampki sygnalizuje spadek ciśnienia w układzie smarowania.  
    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • Do silników TSI polecam olej Millers XF Longlife 5W30 cena około 229zł za 5l ale warto oczywiście spełnia normę VW 504 00. Olej na w 100% w pełni syntetycznej bazie olejowej najwyższej jakości. Zaraz po wymianie czuć różnicę silnik pracuje dużo ciszej, ma mniejsze drgania gołym okiem i uchem czuć różnicę.
    Castrol, Mobil i tym podobne to jak żarcie w McDonnalds w porównaniu z soczystym stekiem w dobrej restauracji.
  • @andrew61k - sprawa dolewek oleju do silników R nie jest aż tak krytyczna. Jak na razie to na forum więcej było "dolewek" płynu chłodzącego niż oleju.
    W moim R dochodzę powoli do dwuletniego okresu użytkowania i jak na razie oleju nie dolewałem. Poziom dalej jest w połowie między min a maks na miarce. Więc nie jest tak źle :)  

    Rapid LB | 1.2 CBZA 88kW | MY13 | Ambition Komfort | Srebrny Brilliant metaliza | 88 tkm | Katowice | Ø 6,1 l/100 km
  • @jercen - dzięki za uspokojenie,też tak myślę,że dolewka oleju to rzecz drugoplanowa w Skodzie Rapid,co nie oznacza,że nie nalezy trzymać ręki na pulsie co pewien czas od czasu do czasu zerknąć na poziom oleju w silniku.
    Kolega @Lechu poleca na forum olej MILLERS XF LONGLIFE 5W30,zaznajomiłem się trochę z opisem tego oleju i myślę,ze jest to dobry wybór,tylko przy oznaczeniu tego oleju jest jeszcze oznaczenie typu C2 , C3 , C4 - czy ktoś może rozszerzyć i wyjaśnić,co to oznacza i które oznaczenie oleju C2,C3,C4 pasuje do naszego silnika TSI spełniając normę VW 504 00.
    * RAPID LIFTBACK * 1,2 TSI * 86 KM * MY15 * AMBITION MAX * BEŻ CAPPUCINO *31 450 * RYBNIK *
  • U mnie po 8 tys. km od początku grudnia 2014 r. oleju nie dolewałem. Jeśli coś ubyło to niezauważalnie. Utrzymuje się tak między połową a maks. Awaryjnie mam butelkę na dolewki w bagażniku prawie od początku użytkowania.
    RAPID LB | 1.2 TSI CBZB 105 KM @120 KM/213,7 Nm | MY15 (45 tydzień 2014) | AmbitionMAX + USB + Climatronic + Tempomat + Hak | Błękit DENIM | łódzkie
  • A ja w ciągu przejechanych 30 tys. dolałem w sumie litr oleju z tym tylko, że mój szkodnik to diesel.
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • Porównanie olejów MILLERS XF LONGLIFE 5W30 kontra Castrol EDGE 5W30



    Dołączam filmik i plik https://www.youtube.com/watch?v=pK1Y3KgOIDE

    Porównanie.doc
    32K
    LB 1.6 TDI 105KM CAYC
  • A jakby porównać Millers XF Longlife 5W30 vs Liqui Moly Top Tec 4200 Longlife 5W30... który by wygrał?
    Rapid LB | 1.2 TSI 105KM CBZB | MY14 | Ambition Komfort | Czarny Magic perłowy | 100 tys km | Gdańsk, Mazury - "Polska Północna"
  • W moim R po kupnie
    z przebiegiem 19 tys. wymieniłem olej w ASO, następna wymiana przy 30 tys. (
    następna po 15 tys.) . Mam przejechane 35 tys. nie widać ubytku oleju morze z 1
    mm. Zalany jest do maksimum.

    LB 1.6 TDI 105KM CAYC
  • @k_wrobel umieściłeś plik z tabelą a mógłbyś wyjaśnić co poszczególne liczby oznaczają i jak te wartości mają się do siebie ?
    Dla mnie ze względu na to, że nie wiem jakie one mają znaczenie wyglądają porównywalnie, gdyż różnice są niewielkie wynoszące 1 czy 2.
    RAPID LB | 1.2 TSI CBZB 105 KM @120 KM/213,7 Nm | MY15 (45 tydzień 2014) | AmbitionMAX + USB + Climatronic + Tempomat + Hak | Błękit DENIM | łódzkie
  • No właśnie co wynika z tej tabeli, który z nich jest lepszy?
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • Liqui Moly Top Tec 4200 Longlife 5W30
    Castrol EDGE 5W30 Temperatura krzepnięcia: -42
    MILLERS XF LONGLIFE 5W30 Temperatura
    krzepnięcia: producent nie podaje



    Liqui Moly Top Tec 4200 Longlife 5W30.doc
    22K
    LB 1.6 TDI 105KM CAYC
  • Odpowiedz
    znajduje się na tym filmie: https://www.youtube.com/watch?v=pK1Y3KgOIDE

    (na przykładzie turbiny)

    LB 1.6 TDI 105KM CAYC
  • Ja używam Castrol
    edge 5w30. Mój pierwszy samochód to był Fiat cinquecento 0.7 30KM. Mówiono, że
    po 100 tys. silnik poleci, jak sprzedawałem miał prawie 150 tys. dolewka oleju
    nie przekraczała szklanki. Zalewałem najpierw Castrol gtx potem Castrol
    magnatec. Olej spełnił swoje zadanie.

    LB 1.6 TDI 105KM CAYC
  • Bardzo ważne jest wymienianie. Są zwolennicy firm Castrol, Valvoline, Millers Oils czy
    Motul. Ważne jest zaufanie do firmy, różnice są niewielkie, nie lejcie
    wynalazków i nie dajcie się nabrać na super promocje na prz. Allegro. Jednym z
    objawów starzenia się oleju jest gęstnienie, co zmniejsza przepływ oleju.

    LB 1.6 TDI 105KM CAYC
  • Też leje castrola i w rapidzie i w poprzedniej octcie jedynce. Z tym tylko ze leje longlifa III edge profesionala ze względu, że przegląd robię co 30 tys.
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • Jeśli chodzi o edge profesionala to temperatura zamarzania -45
    Ciężar właściwy przy 15 C 0.853
    Lepkość kinematyczna przy 100 C 11.99
    Lepkość kinematyczna przy 40 C 68.96
    LB 1.6 TDI 105KM CAYC
  • A jeszcze ważniejsze aby olej był.
    Rapid LB| MY 2015| CGPC 1,2 MPI| Active MAX|Biały Candy|163 tys km.| Wrocław

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?