FORUM SKODA RAPID :: Wyszukiwarka Forumowa

 


Witamy na Forum miłośników Skody Rapid i Rapid Spaceback
   - usterki, opinie i Wasze wrażenia z użytkowania Rapida!

dołącz do nas!
Alufelgi 15",16",17"
  • 65 to procent szerokości opony, a więc 65% z 195 to nie to samo co z 185.
  • @dodan tabelę robiłem na własne potrzeby, jakiś czas temu, jak zastanawiałem się nad optymalnym doborem opon... i nie miałem pewności czy jest jeden rozmiar opony wzorcowej czy trzy rozmiary (zrobiłem dla trzech) i wyszło, że w zależności, który rozmiar przyjmiemy za wzorzec, raz mieścimy się w 2,0%, a raz nie (zaznaczone na czerwono) @dodan powiedz, na czym opierasz, że jest tylko jedna opona wzorcowa 185/60/15? Jest to gdzieś w homologacji napisane, czy gdzie? Szukałem kiedyś i nie znalazłem info... Tak z innej strony, wersja elegance wychodziła na 215/45/16, to co od razu na zamienniku? podrzuć jakiś konkret ;-)

    @andrew61k opona wyjściowa 185/60/15 vs zamiennik 195/65/15... 
    różnica średnic 31,5mm (wizualnie koło większe ponad 3cm), czyli 4,96% (ponad normę 2,0%)... 
    przekłamania v-speed przy 50 jest (52.48 km/h), przy 100 (104.96 km/h), przy 150 (157.45 km/h)...
    Jeżeli chcesz policzyć, to proszę, podstaw dowolne dane do poniższego wzoru:
    H=S/10*P/100*2+F*2,54  ----- 195/10*65/100*2+15*2,54=63,45cm oraz 185/10*60/100*2+15*2,54=60,30cm
    H – wysokość koła w centymetrach - to co chcemy wiedzieć 
    S – szerokość opony (pierwsza liczba w rozmiarze opony) wyrażona w mm 
    P – wysokość profilu opony (druga liczba w rozmiarze opony) wyrażona w procentach wartości S 
    F – średnica felgi (trzecia liczba w rozmiarze opony) wyrażona w calach
    @andrew61k możesz wstawić dowolne koła, nawet 18" np. 215/35/18... rzeczy, które trzeba brać pod uwagę jest mnóstwo... poczytaj w necie o zasadach doboru zamienników... powiem tylko jedno, zmienisz na 195/65, a ubezpieczyciel odmówi Ci wypłaty za szkodę lub wypłaci tylko część, powołując się na brak homologowanego rozmiaru opon (zalecanych zamienników) i co wtedy? Były takie przypadki...
    ps. bez "zmian w zawieszeniu" 195/65 nie będą pasować, jak serwis powie Ci, że tak, zmień serwis ;-)
    Rapid LB | 1.2 TSI 105KM CBZB | MY14 | Ambition Komfort | Czarny Magic perłowy | 100 tys km | Gdańsk, Mazury - "Polska Północna"
  • @Andrew61K kolega @atsuki bardzo dobrze ci to wytłumaczył, jeśli nadal to Cię nie przekonuje, to ja się poddaję:)
    @Bounty opona wzorcowa jest tylko jedna, jak sam nazwa to sugeruje. Skoda do rapida przewidziała rozmiar 185/60R 15 resztą to mniej lub bardziej dobrane zamienniki. Tak przynajmniej o tym informowali, jak uda mi się to znaleźć to podrzucę.
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • Witam,chciałem podziękować kolegom @atsuki,@lukasz13,@dodan,@bounty,za wszelkie przekazane uwagi dotyczące możliwości zastosowania innego rodzaju opon w stosunku do opony wzorcowej fabrycznej.Po dzisiejszej wizycie w serwisie ogumienia usłyszałem dokładnie to samo co koledzy napisali,że przy dobieraniu zamiennika musimy pamiętać,żeby średnica opony nie była większa o 1,5 procent i nie mniejsza o 2 procent od średnicy zewnętrznej tej swojej opony fabrycznej wzorcowej,gdyż jak tego nie zachowamy to będą przekłamania licznika prędkościomierza,tak jak koledzy napisali.
    Przepraszam,że nie zaufałem wiedzy kolegom,tylko musiałem uciec się do sprawdzonego żródła.Teraz wiem,że na forum piszą w większości fachowcy,którzy są bardziej lub mniej zaznajomieni w róznych dziedzinach i tajnikach motoryzacji.
    Pozdrawiam !!!  
    * RAPID LIFTBACK * 1,2 TSI * 86 KM * MY15 * AMBITION MAX * BEŻ CAPPUCINO *31 450 * RYBNIK *
  • Zgadzam się w pełni z kolegą konwel. Nie jestem specjalistą od felg, posiadam alu felgi oryginalne 16 i dokupiłem 15 na zimę i stosuje te same śruby, stalówki kupiłem tak żeby nie stosować innych śrub czy dystansów. Wiem, że felgi mają różny rozstaw śrub czy osadzenie, głębokość osadzenia felgi. Dobierajcie z głową felgi unikniecie zbędnych wydatków.

    LB 1.6 TDI 105KM CAYC
  • Panowie, czy można bez problemów oryginalne opony Brigstone 185/60R 15 na oryginalnych skodowskich felgach zamienić na oponki 205/55/15 ?
    Czy tez trzeba szukać pod nie konkretnej felgi?

    Pytam bo myślę o zmianie opon na trochę szersze z racji braku stabilności auta przy podmuchach wiatru.
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Ambition MAX | Grafitowy Metalic | ok 80 kkm | DW | Ø 6,7 l/100 km
  • @lookashECL - w homologacji masz wpisany sugerowany rozmiar zamienny felgi 15' to  195/55 R15.  Jak założysz 205/55 R15 to może już gdzieś obcierać i zakłamywać prędkość bo będzie ogólnie większe koło. Na oryginalnej feldze o szerokości 6 " będzie widać , że opona jest szeroka jak na taką felgę i wcale może nie poprawić się stabilność auta bo opona będzie bardziej pływała na feldze ze względu na to, że jest za szeroka na tą felgę. Załóż 195/55 R15 tak jak jest w instrukcji i homologacji, a nie będziesz musiał się martwić, że coś jest nie tak rozmiarowo.
    Masz felgi stalowe czy aluminiowe ?
    Też się zastanawiałem nad szerszymi oponami ale to chyba dopiero jak zużyję obecne opony.
    A jak zmienisz to wstaw jakieś zdjęcia.
  • Marcinn dzięki za info.
    Mój R wyjechał na stalówkach. Zastanawiam się jak poprawić prowadzenie R bo rzuca nim podczas bocznego wiatru, a przyjemne to nie jest :-(
    Moja dotychczasowa O1 TDI na oponach 195/65/15 nie bujała się tak na wietrze jak R.
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Ambition MAX | Grafitowy Metalic | ok 80 kkm | DW | Ø 6,7 l/100 km
  • @lookashECL- a ciśnienie masz dobre w kołach ?
    Ja jeszcze nie czułem aby mi autem rzucało przy wietrze.
    Możesz zimówki kupić 195/55 R15 i założyć na stalówki, a na lato pomyśleć o felgach aluminiowych może o 215/45 R16 ;)
  • Bedzie cie bujac na kazdych oponach, poczytaj forum a znajdziesz o tej przypadlosci wiecej info
    Rapid LB |1,2 TSI 86KM | MY2015 | Elegance Max Wnętrze Beż | Biały Candy| 52000km | Szczecin
  • Jeździłem już wieloma autami i czy to będzie Rapid czy inne auto jak mocno zawieje to w każdym będzie czuć. Więc nie ma co się przejmować ale jeśli @lookashECL chce mieć szersze opony na pewno mu to nie zaszkodzi jeśli chodzi o bujanie.
  • Jest stabilniej ale nadal buja ;)
    Rapid LB |1,2 TSI 86KM | MY2015 | Elegance Max Wnętrze Beż | Biały Candy| 52000km | Szczecin
  • Forum już oblatałem tu i z powrotem. Wyczytałem i wiem, że rapidem buja chciałbym to jakoś zminimalizować.  Boje się 16 bo piszą, że z komfortem można się pożegnać.
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Ambition MAX | Grafitowy Metalic | ok 80 kkm | DW | Ø 6,7 l/100 km
  • Zawsze jest coś za coś... opona z profilem 45 czy 40 musi być twardsza niż z 60... ale bez obaw, w mojej ocenie jest ok, a na pewno wzrasta pewność prowadzenia, w szczególności trzymanie w zakrętach oraz przy prędkościach autostradowych. Sam zmieniłem z 15'' na 16'' i była to dobra decyzja, więc polecam...
    Rapid LB | 1.2 TSI 105KM CBZB | MY14 | Ambition Komfort | Czarny Magic perłowy | 100 tys km | Gdańsk, Mazury - "Polska Północna"
  • bounty a po zmianie z 15 na 16 Rapidem mniej nosi wiatr?
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Ambition MAX | Grafitowy Metalic | ok 80 kkm | DW | Ø 6,7 l/100 km
  • Do tego dochodzi większe ryzyko uszkodzenia felgi przy tak niskim profilu. Jeśli jeździ się dużo po różnych nienajlepszych drogach, a takich w naszym kraju jest znaczna większość, to trzeba być bardziej ostrożnym, a i komfort wiadomo będzie znacznie mniejszy.
    Rapid LB / 1.6 TDI CAYC mod 135KM / MY14 / Ambition Komfort / Czarna Perła / 142.500km / Warszawa
  • dodan jak zawsze straszy uszkodzeniem felgi ale bez obawy, ja jeżdze po róznych "dziurach" i nic sie z felga nie dzieje. Komfort nie jest najgorszy, tak jak pisze bounty na zakretach lepiej trzyma ale buja nadal R tak samo przy wiatrach. Jako negatyw tych opon moge dodać hałas słyszalny wewnątrz przy predkosciach powyzej 100km/h
    Rapid LB |1,2 TSI 86KM | MY2015 | Elegance Max Wnętrze Beż | Biały Candy| 52000km | Szczecin
  • @lookashECL nie miałem okazji przetestować 16'' w ekstremalnych warunkach, np. przy wietrze ponad 100km/h, przy 15'' sprawdziłem i przyjemnie nie było ;-) dlatego powiem inaczej... na super drodze i w dobrych warunkach bez wiatru, na 15'' max to 160km/h... natomiast na 16'' nawet przy 180km/h R jest jak przyklejony, różnica jest wyczuwalna... myślę, że analogiczna poprawa będzie również w gorszych warunkach...
    ps. przeanalizuj i dobierz rozmiar opon do własnych potrzeb... jak masz wolne środki, polecam szersze...
    @gross81 przy 100km/h w ogóle nie słyszę opon... jakby ich nie było... świst wiatru, gwizd dmuchawy i głęboki, soczysty bas z fabrycznych głośników radia blues, doskonale zagłusza hałas toczenia opon ;-)
    Rapid LB | 1.2 TSI 105KM CBZB | MY14 | Ambition Komfort | Czarny Magic perłowy | 100 tys km | Gdańsk, Mazury - "Polska Północna"
  • No to najpewniej dzieki tym soczystym dzwiekom z bluesa ;)
    Rapid LB |1,2 TSI 86KM | MY2015 | Elegance Max Wnętrze Beż | Biały Candy| 52000km | Szczecin
  • gross81, bounty i to jest precyzyjna odpowiedź, na która czekałem:-)
    bounty, powiedź mi jeszcze na jakich kapciach i felgach śmigasz?
    Chodzi i markę i model
    Rapid LB | 1.2 CBZB 105KM | MY15 | Ambition MAX | Grafitowy Metalic | ok 80 kkm | DW | Ø 6,7 l/100 km

SPRAWDŻ AKCESORIA DO SWOJEJ SKODY


Postaw mi kawę na buycoffee.to
Zostań Patronem RapidKlub.pl, dzięki Tobie forum będzie nadal funkcjonowało i pomagało innym użytkownikom!

Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz dołączyć do dyskusji na RapidKlub, kliknij jeden z tych przycisków!

Witaj na internetowym forum samochodu SKODA RAPID - zapraszamy do dyskusji!
Masz skodę? Chcesz kupić Rapida? Dołącz do nas!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

RapidKlub.pl
 - lista użytkowników forum

Moderatorzy forum:
@van_daal @gross81 @grzesk @jercen


ANKIETY SKODA RAPID:
Jaki kolor do Rapida?
Jaki wybraliście silnik?
Spaceback czy Liftback?
Jaki wybrałeś pakiet / wersję wyposażenia do Rapid'a?
Czy jesteś zadowolony z użytkowania Skody Rapid?